Húszévesen a nyugdíj szinte elképzelhetetlenül távolinak tűnik. Talán még csak most kezdted el a főiskolát vagy az első munkahelyeden dolgozol, és sokkal inkább foglalkoztat, hogyan fizeted ki az albérletet, mint az, mi lesz veled ötven év múlva. Mégis, ha egy dolgot megértesz időben a pénzügyek világából, akkor az az, hogy az idő – ha jól használod – a legnagyobb szövetségesed lehet. És nincs jobb példa erre, mint a nyugdíjmegtakarítás.

A kamatos kamat – a pénznek is van memóriája

Ha most elkezdesz félretenni akár csak havi néhány ezer forintot, az évek során nemcsak gyarapszik, hanem újra és újra hozamot termel. Ez a kamatos kamat hatása: a korábban elért hozamok is hozamot termelnek. És mivel a pénz időben növekszik, minden egyes év, amit spórolással töltesz, hatványozottan értékes. Ha például 20 évesen havonta 10 000 forintot teszel félre 7%-os éves hozammal, 65 éves korodra több mint 25 millió forintod lehet. Ha ugyanezt csak 30 évesen kezded el, akkor alig több mint a fele gyűlik össze. Nem a befizetett összegen, hanem az időn múlik minden.

Nem kell sok, csak rendszeresség

Az egyik legnagyobb tévhit, hogy csak akkor érdemes megtakarítani, ha nagy összegeket tudsz félretenni. Pedig a rendszeresség sokkal többet számít. Ha fiatalon hozzászoksz ahhoz, hogy a bevételeid egy részét mindig félreteszed – legyen az 5% vagy 10% –, akkor egy olyan szokást alakítasz ki, ami végigkísér az életeden. És ahogy nő a jövedelmed, úgy nőhet a megtakarításod is.

Több lehetőséged van, mint gondolnád

Sokan azt hiszik, a nyugdíj-előtakarékosság csak idősebbeknek való. Pedig a magyar piacon többféle megoldás is létezik, kifejezetten hosszú távra tervezve. A nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár vagy a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) mind olyan eszközök, amikhez adókedvezmény is társul, vagyis az állam évente visszautal neked bizonyos összeget, ha ezeken keresztül spórolsz. Ezzel nemcsak a saját pénzedet, de a jövődet is építed.

Miért ne támaszkodj csak az állami nyugdíjra?

A mai nyugdíjrendszerek egyre nagyobb kihívásokkal küzdenek. A társadalom öregszik, kevesebb a járulékfizető, nő a nyugdíjasok aránya. Senki nem tudja biztosan megmondani, milyen lesz a nyugdíjkorhatár vagy az állami ellátás szintje 40-50 év múlva. De egy dolog biztos: minél inkább saját magad is teszel érte, annál kisebb meglepetés érhet. A cél nem feltétlenül az, hogy nyugdíjas korodra milliomos legyél, hanem hogy legyen választásod – dolgozol-e tovább, pihensz-e, utazol-e. Ezt csak a saját megtakarítás biztosíthatja.

Nem baj, ha még csak az út elején jársz, és nincs sok pénzed. A legfontosabb, hogy elkezd – mert amit ma megteszel, az a jövőben kamatozik. Szó szerint.